Najviša životinja na svetu je u opasnosti. Populacija žirafa opada alarmantnom brzinom, usled gubitka staništa, krivolova, urbanizacije i suše izazvane klimatskim promenama, smatraju američki stručnjaci za divlje životinje i navode predlog za pomoć i zaštitu nekoliko vrsta.
Kako piše CNN, Američka služba za ribu divlje životinje predložila je da se mnoge vrste žitafa uvrste kao ugrožene ili da postoji pretnja da to postanu. To je prvi put da će dugovrati sisari, poreklom iz Afrike, dobiti zaštitu prema Zakonu o ugroženim vrstama.
Proglašavanje vrste “ugroženom” je najteži nivo pretnje prema zakonu, što ukazuje da je vrsta u neposrednom riziku od izumiranja. S druge strane, vrsta se označava da je “u pretnji” kada je verovatno da će postati ugrožena u bližoj budućnosti.
“Federalna zaštita žirafa pomoći će u zaštiti ranjivih vrsta, negovanju biodiverziteta, borbi protiv trgovine divljim životinjama i promovisanju održivih ekonomskih praksi. Ova akcija podržava očuvanje žirafa, a istovremeno osiguravajući da Sjedinjene Države ne doprinose daljem njihovom padu”, navela je direktorka američke službe za ribu i divlje životinje Marta Vilijams.
Tri podvrste severnih žirafa koje zvaničnici predlažu da budu na listi ugroženih uključuju zapadnoafričku, kordofansku i nubijsku žirafu, čija je populacija od 1985. godine opala za oko 77 odsto, sa 25.653 na 5.919 jedinki.
Takođe, u istočnoj Africi predlažu da se dve podvrste – mrežaste i masajske, označe kao vrste koje su “u opasnosti” da budu ugrožene.
SAD su oostale značajno tržište za delove tela i proizvode od žirafa, sa uvezenih skoro 40.000 jedinki u prethodnoj deceniji, što je pokazao izveštaj iz 2018. godine. Naime, američki lovci putuju u Afriku da ubiju žirafe i donosu delove tela, poput glave i vrata, kao trofeje.
U isto vreme, veći delovi Afrike suočavaju se sa sve češćim sušama, koje predstavljaju veliki pritisak na populaciju žirafa. Usevi su propali, stoka i životinje su umrle, a desetinama miliona ljudi treba hrana i voda.
Kako poručuju, ako bude usvojen predloženi pravilnik bi smanjio ilegalni lov i trgovinu žirafama, tako što bi zahtevalo dozvolu za uvoz njihovih delova u SAD i proširilo nova sredstva za istraživanje i druge napore za očuvanje ove vrste. Grupe za zaštitu životne sredine pozivaju zvaničnike da proglase zaštitu ove vrste od 2017. godine. O ovom predlogu Agencija će prikupljati komentare do 19. februara 2025. godine , a očekuje se da će ga završiti u roku od godinu dana.
+ There are no comments
Add yours